Wcale nie tak dawno temu, dr Adriana Dawid odnalazła w materiałach archiwalnych odręcznie wykonany opis „ Nabożnego obchodu gorzkiej męki i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa …” wykonany w roku 1839 , wskazujący na to, iż nieznany z imienia i nazwiska mieszkaniec Chróścic pielgrzymował do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Wielisławiu (  Alt Willms Dorf ) nieopodal  Polanicy Zdrój. Czyżby tradycje Pielgrzymowania trwały w Chróścicach już ponad 163 lata ? Wszystko jest możliwe, niestety póki co nikt tradycji pielgrzymowania mieszkańców Chróścic nie zbadał a zapisów kronikarskich po prostu nie ma.

Więcej…

Skradziony z wejścia na cmentarz stary, pęknięty dzwon St.Hedwigis ( św. Jadwiga ) wrócił już do naszej parafii. Wrócił rozbity na bardzo wiele drobnych kawałków, które złodzieje sprzedali na złom w jednym z opolskich skupów złomu. Trwają próby rekonstrukcji naszego dzwonu , by mógł na swoje miejsce wrócić. Wszak ma on dla nas walory pamiątkowe, historyczne i wspomnieniowe. Czy uda się go poskładać i przede wszystkim czy wszystkie jego fragmenty są w naszym posiadaniu tego jeszcze nie wiemy.


Obecny etap rekonstrukcji wskazuje iż co najmniej jednego fragmentu brakuje. Kolejne etapy rekonstrukcji będziemy starali się pokazywać na kolejno zamieszczanych zdjęciach. Na dzień dzisiejszy ( 14 maja ) wygląda to tak...

Więcej…

Trzecia Gazetka Chróścickiego Pielgrzyma

Już w najbliższą sobotę wyrusza kolejna ( warto było by zbadać , która już z kolei ) Pielgrzymka mieszkańców naszej wsi do Wambierzyc i Barda.

Więcej…